Ogólne

Opowieść o Promienistym – blog o klasycznej Japonii

O czym będzie ten blog?

Tak rzadko zdarza się, by ktoś w polskiej blogosferze pisał o Japonii klasycznej, zwłaszcza tej starożytnej, z okresów Nara – Heian. Jeśli interesuje Was ten okres w dziejach Japonii, a zwłaszcza literatura, jaką wtedy tworzyli, to ten blog jest właściwym miejscem 🙂

Klasyczną literaturą japońską zajmuję się naukowo już od kilkunastu lat, trochę również tłumaczyłem. W ubiegłym roku oszacowałem, iż zgromadzona wiedza na temat Heianu powinna być wystarczająca, by … zmierzyć się z arcydziełem. Od kilku miesięcy pracuję nad pierwszym polskim przekładem dzieła Murasaki Shikibu – Genji Monogatari (Opowieść o Promienistym). Oczywiście, ukończenie przekładu zajmie z pewnością … 10 lat lub więcej.

O tym głównie będzie ten blog. O trudnościach i wyzwaniach, jakie stawia przed tłumaczem klasyczna literatura japońska (zwłaszcza poezja), o samej opowieści, o Murasaki Shikibu i jej epoce. Także o moich przekładach z klasycznej literatury japońskiej i planach w tej materii. Ale przede wszystkim o Hikaru Genjim 🙂

Wszystkie wpisy z tego bloga można czytać również:

Zapraszam do obserwowania i komentowania mojego bloga. Nowe wpisy w każdy czwartek 🙂

Jeśli zaś chcesz wiedzieć więcej, kim jest autor bloga (tak, ten, który poważył się … tłumaczyć Promienistego), to zapraszam na stronę O mnie na moim głównym blogu Oczami japonisty.

Możesz zapoznać się również z innymi moimi projektami:

  • Oczami japonisty – mój główny blog i strona zawodowa. Miejsce, gdzie będę pisał o mojej działalności naukowej, translatorskiej, literackiej …
  • Piękno japońskiego – blog naukowy o języku japońskim. Problemowe artykuły na temat gramatyki, stylistyki, historii języka. Dużo porad metodycznych.
  • Japgrampedia – encyklopedia gramatyki japońskiej online. Uzupełnienie w formie wiki do bloga Piękno japońskiego – na Japgrampedii pojawiać się będą krótkie, encyklopedyczne wpisy odnośnie poszczególnych zagadnień z gramatyki japońskiej.
  • Odkrywanie sztuki Japonii – ponieważ już po raz kolejny w tym roku akademickim będę prowadził wykłady ze sztuki japońskiej w IBiDW, dlatego chętnie dzielę się moją wiedzą i o sztuce Japonii będę pisał co tydzień (w każdą niedzielę) na moim głównym blogu Oczami japonisty (tutaj). Jednakże, swego czasu powołałem do życia fanpage na FB Odkrywanie sztuki Japonii i tam też będzie można znaleźć te wpisy. Zapraszam!

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *